Indulás Szombathelyről 6.00-kor, az MMIK parkolójából.
Utazás Csehországba, ahol a legfontosabb bajor sörfesztivál által ihletett programra indulunk. Ezen a napon a főszerepben a kulturált sörfogyasztás áll, amelynek során bepillantást nyerhetünk a cseh sörkultúrába is. Az „eredeti Oktoberfest” története egy esküvőre nyúlik vissza: 1810. október 12-én vette feleségül Lajos bajor trónörökös Terézia szász-hildburghauseni hercegnőt. Az esemény fényét emelendő az uralkodócsalád étellel, itallal is megvendégelte az ünnepségek részvevőit. Ennek a hatalmas ünnepségnek az öröksége ma a bajor sörfesztivál, amelynek hangulatát próbáljuk meg mi is átélni, cseh hagyományokra építve – legalábbis ami a sört, a finom ételeket és a jó társaságot illeti. Brno nem szűkölködik sem kocsmákban, sem sörökben. Nemcsak a helyi nagy sörgyár, hanem a környékbeli regionális sörfőzdék, illetve a Csehországban is egyre inkább elszaporodó „mini-pivovarnak” hívott, jellemzően kétezer hektoliteres évi mennyiség alatt főzött kézműves sörök sokasága is megkóstolható.
Megérkezésünket követően a cseh sörök világával való ismerkedésünket egy különleges helyszínen, a „Mennyek Kapuja”, azaz a Porta Coeli kolostor területén kezdjük. Maga az épületkomplexum is megér „egy misét” (amit egyébként tényleg tartanak napi rendszerességgel az itt szolgálatot teljesítő cisztercita szerzetesek): a gazdagon megmunkált boltíves kapu körül a tizenkét apostol szobra áll, fönt pedig I. Ottokár és Konstancia veszi körbe a feltámadt Krisztust. Építészetileg teljesen eltér a többi cisztercita templom bejáratától, az itt működő rend helyett sokkal inkább arra utal, hogy itt királyi nyughely található. A komplexum egy másik részében azonban, ahogy tették ezt régen is, ma is sörfőzéssel foglalkoznak, ahová mi is betekintést nyerhetünk, majd meg is kóstolhatjuk az itt készült hűsítő nedűket.
A kolostori gyártás után a kézműves sörök nyomába indulunk: az első cseh főzésű búzasört a brnói Pegasban 1992-ben verték csapra. Ez a hely a Jakab-templom szomszédságában ideális hely arra, hogy ismereteinket még tovább bővítsük: bepillantást nyerhetünk a manufaktúraszerűen működő kis üzemek működésébe és sok-sok érdekességet is megtudhatunk a helyről és a sörökről is. Miközben finom sört fogyasztunk, elfogyasztjuk tipikusan cseh ebédünket (sertéssült, knédli, párolt káposzta és sör) is.
Ezt követően séta Brno belvárosában, helyi vezetőnkkel felfedezhetjük a város gazdag (sör)hagyományait, elhaladva a helyi kocsmák mellett is, ahová szabadidőben lesz lehetőségünk bekukkantani.
Hazaindulás 18.00-kor, hazaérkezés 22.00 körül.
Szombathely, MMIK parkoló, 6.00-kor.